Money Spent So Far:
$14.45 Lunch date
$13.86 Diapers
$56.69 Left for the week
To answer some questions from my HUGE readership;).
No, I don't have any specific recipes but the blogger I got the idea from does have a recipe
book that just came out and she says it's got good stuff in it. I'm just going to shop the sales and be very sure I buy only what we need. I may sneak in a few wants but I'm going to try making more treats this month and maybe even try my hand at making crackers and I will be making bread. I did stock my freezer with meat last week but that's only because we'd run out of every thing and it was before I planned on doing this. I know I'll be using more beans. Be glad you all live far away:).
As for keeping their "grubby hands" off the food, I just send them to school (so I don't have to deal with their "hungrys" for several hours) and have a snack planned when they get home and then the kitchen is CLOSED until dinner. If they say they are truly dieing for food, I offer carrot sticks. Not many of them are that hungry.
And the salad recipe is as follows:
Turkey, Apple, Craisin Salad
1 bag of salad (romaine mix or American mix)
Turkey lunch meat
Colby Jack cheese, shredded
Craisins
Gala apples (or Fuji)
1 stalk of Celery
Ranch dressing or a fruit Vinaigrette (we really like Marzetti Berry Balsamic Vinaigrette)
I chop the celery and add to salad mix and toss. Everything else I chop/shred and put in little bowls and people can pick what they like. I love this salad. It's very lite and fresh and delicious!
And our menu
Sept 3rd
Breakfast: Pancakes and eggs
Lunch: PB&J Sandwiches and Jacob and I went out for a lunch date $14.45
Dinner: Black Bean Soup and Cornbread
Snack: Apples and crackers and cheese
Sept 4th
Breakfast: Oatmeal
Lunch: PB and Honey sandwiches or leftovers
Dinner:Pita pizzas and cauliflower and zucchini with cheese and seasonings
Snack: Chocolate Peanut Butter Cookies and milk
Just so you know, the lunches I pack aren't just sandwiches. There's always a fruit, chips/crackers, tiny treat, juice and a gogurt or string cheese. I have a feeling most of my $$ is going to be spent on lunch items.
With all the money I'm going to save this month (cross my fingers) I decided I'm going to buy a
Bosch mixer just like my mom has. She got one used and has had it for at least 15 yrs and it's still going strong (as far as I know). I will think of it whenever I'm tempted to buy Skittles. I don't have any type of stand mixer and I'd like to think I'll make more bread if I have one. They are supposed to be the best on the market and last forever.